Library Staff

 

University  Librarian

1

Laila T Abraham University Librarian (In-charge)
Deputy Librarians

1

Laila T Abraham General Administration

2

Suku J ICT
Applications & Services

3

Annu George Collection Development &Services

Assistant Librarians

1

Sreekumar V Head, Acquisition Section

2

Murali K K Head, Documentation Section

3

Anirudhan S Head, Maintenance Section

4

Sujatha R Head, Circulation Section

5

Unnikrishnan S Head ,
Periodicals Section

6

Mini G Pillai Head, Technical Section

7

Maghesh Rajan M Head,Union Catalogue Section

8

Joy Joseph Study Center, Pala
9 Jayasree P B Maintenance Section
10 Baby Joseph University College of Engineering, Thodupuzha
11 Anil Kumar A.T Union Catalogue
Reference Assistants
1 Mathew Scaria Study Centre, Changanacherry
2 Geethakumari M K LWA
3 Raju Varghese Documentation Section
4 Latha Aravind Maintenance Section
5 Nikesh. N LWA
6 Sebastian Joseph Acquisition Section

7

Deepa R Acquisition Section

8

Abubacker V School of Environmental Sciences
9 Sageev G. School of Behavioural Sciences
10 Sureshkumar T.V. School of International Relations
Technical Assistants
1 Biju Philip Study Centre, Thodupuzha
2 Aparna P R. Technical Section
3 Sheeba P Cherian Maintenance Section
4 Shyama K R School of Social Sciences
5 Sunny C P School of Chemical Sciences
6 Dhijeetha Raveendran Maintenance Section
7 Ashokan P.S Maintenance Section
8 Salahudeen Puthu Ottayil Study Centre, Pala
9 Sabu K Documentation Section
10 Shaini Gopinath A School of Biosciences
11 Jose Mathew Maintenance Section

12

Susan Chacko Maintenance Section

13

Shibu M.P Study Center, Kottayam
14 Saritha R School of Letters
15 Shijudas CD School of Pedagogical Sciences

16

Gireeshkumar V Circulation Section

17

Vimalkumar V Documentation Section

18

Siju Jose M Circulation section
19 Viju V School of Gandhian Thought and Developmental Studies
20 Savithry T K Circulation Section
20 Prajeesh Bhaskaran School of Indian Legal Thought
Library Assistants
1 Indira B Circulation section
3 Seema V. Madhu Maintenance Section
4 Geetha M P School of Pure and Applied Physics
5 Soumya K S Circulation section
6 Sreeja P S Circulation section
7 Anoop N School of Computer Science
8 Ratheesh A.G. Department of Tourism
9 Vijitha K G Maintenance Section
10 Anjana A R School of Indian Legal Thought
11 Sini E M On Deputation
12 Tudymol Johnson Periodical Section
13 Dr. Ancy School of Management and Business Studies
Office Staff
1 Sreejith Ramachandran Administrative Officer
2 Ajayakumar V N Typist
5 Udayakumar V LGS